Erko - Erityiskoulutettujen työttömyyskassa
» ETUSIVU
» AJANKOHTAISTA
» YHTEYSTIEDOT
» SIVUKARTTA
 
ERKO TUKENASI
Lomakkeet
Sähköinen asiointi
Palveluun kirjautuminen
eErkon sisältö
Ongelmatilanteita
eErko - Att sköta ärenden elektroniskt
Tietoturvatiedote sähköisestä asioinnista
Kassan säännöt
Jäsenmaksu
Järjestöt
TIETOPANKKI
Jos jäät työttömäksi
Usein kysyttyä
Etuudet
Työttömyysturva
Päivärahalaskuri
Koulutuspäiväraha
Koulutustuki
Työmarkkinatuki
Vuorotteluvapaa
Yrittäjän työttömyysturva
Lait
Työttömyyskassojen etuusopas 2010
Artikkelit
Linkit
Tervetuloa sivuillemme! >ERKO >AJANKOHTAISTA > På svenska In English
Lentokiellon vaikutukset palkanmaksuun ja työttömyyspäivärahaan



Islannin tulivuorenpurkaus aiheutti ainutlaatuisen laajan lentokiellon, jonka seurauksena lukemattomat työ- ja lomamatkalla oleva jäsenet joutuvat setvimään ylimittaisiksi venähtäneitä matkapoissaolojaan työnantajiensa kanssa.  Myös työttömyysturvasta on tullut jäseniltä kysymyksiä. Tässä Akavan ja Erityiskoulutettujen työttömyyskassan ohjeita jäsenille.   

Miten käy palkanmaksun, jos lentokielto estää töihinpaluun?

 Laki antaa vastauksia vain työmatkalaisen tilanteeseen ja turvaa palkanmaksun 14 päivän ajalta. Tilanne mutkistuu, jos loma-aika päättyy ja töihin pitäisi palata, eikä paluumatka onnistu tai se kestää huomattavasti aiottua kauemmin. Työlainsäädäntö ei tunne lomamatkalle jumiutuneen työntekijän tapausta.

Työntekijällä on velvollisuus ilmoittaa viipymättä työnantajalle poissaolostaan ja sen syystä. Siinä tapauksessa työnantajalla ei ole oikeutta lopettaa työsuhdetta poissaolon takia.

Mikäli työnantaja sanelee ehtoja paluumatkaan ja esimerkiksi edellyttää työ- tai lomamatkalaiselta saapumista takaisin työpaikalle tiettyyn määräaikaan mennessä, työnantaja on velvollinen vastaamaan siitä aiheutuneista kustannuksista.

Palkanmaksusta lomaltapaluun viivästyessä ei ole säännöksiä
– Akavalaisia koskevissa työ- ja virkaehtosopimuksissa ei ole määräyksiä siitä, miten lentokiellon viivyttämä lomaltapaluu vaikuttaa palkanmaksuun. Jos palkanmaksusta ei päästä yksimielisyyteen, työnantajan kanssa kannattaa selvittää, onko poissaolo mahdollista kuitata etätyönä tai vuosilomapäivillä tai liukumavapailla, Akavan lakimies Maria Löfgren neuvoo.

Hänen mukaansa on keskeistä, että työpaikalla sovelletaan samaa menettelytapaa kaikkien samassa tilanteessa olevien työntekijöiden kohdalla.

Työmatkalle juuttunut saa palkkaa 14 työpäivän ajalta

Työlainsäädäntö tuntee vain tilanteen, jossa työpaikka joutuu poikkeuksellisen ja ennalta-arvaamattoman luonnonkatastrofin kohteeksi ja työnteko estyy. Tällaisessa tapauksessa työnantaja on velvollinen maksamaan palkkaa 14 päivän ajalta. Lakia sovellettaessa nämä 14 päivää on katsottu nimenomaan työpäiviksi, ei viikonpäiviksi.

– Jos työntekijä on juuttunut meneillään olevan lentokiellon takia työmatkalle, tilanteeseen pätee sama säännös. Tämä luonnonmullistuksen aiheuttama, työmatkalaista koskeva lentokielto voidaan rinnastaa tilanteeseen, jossa varsinaista työpaikkaa kohtaa luonnonkatastrofi, Löfgren toteaa.


Työmatkaltapaluun ja majoituksen järjestämisestä aiheutuvista lisäkustannuksista vastaa työnantaja, ainakin edellä mainittujen 14 päivän ajan.


Kaikissa lentokiellon aiheuttamissa työsuhdepulmissa kannattaa kääntyä oman liiton lakimiehen puoleen. Akavan Erityisalojen edunvalvonnan yhteystiedot löytyvät nettisivuilta.   

Lentokielto ja oikeus työttömyyspäivärahaan  

Onko henkilöllä oikeus  työttömyyspäivärahaan, jos tuo 14 vuorokauden raja ylittyy lentokiellon takia ja työnantaja tästä syystä lopettaa palkanmaksun? 

 Erityiskoulutettujen työttömyyskassa Erko tiedottaa, että henkilöllä on oikeus työttömyyspäivärahaan, kun ilmoittautuu työttömäksi työnhakijaksi työ- ja elinkeinotoimistoon, mielellään ensimmäisenä päivänä, kun palkanmaksu on keskeytynyt. Päivärahaa tulee erikseen hakea kirjallisesti työttömyyskassasta kolmen kuukauden sisällä työttömyyden alkamisesta. 

Uusilta hakijoilta pidätetään 7 täyttä työpäivää vastaava omavastuuaika ennen kuin päivärahaa voidaan maksaa. 

Jos jäsen on hiljakkoin saanut päivärahaa esim. ryhmälomautuksen johdosta, ei omavastuuaikaa pidätetä uudestaan. Paluuehto 34 viikkoa uutta työtä lomautuksen/työttömyyden jälkeen kuitenkin nollaa ns. 500 päivän laskurin ja omavastuuaika otetaan, Erkosta kerrotaan. 

Teksti: Akavan viestintä ja Erityiskoulutettujen työttömyyskassa Erko








<- takaisin uutislistalle

 

Etusivulle Ota yhteyttä   Sivukartta
© Erityiskoulutettujen työttömyyskassa • ERKO • Asemamiehenkatu 2 C, 00520 Helsinki • Puh. (09) 7206 4343 • Fax (09) 272 1212